zhengying2623 zhengying2623
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

One yard of a ribbon costs 3 1/2 dollars. How much should one pay for:
2 yards?

Respuesta :

jackieadams619 jackieadams619
  • 14-01-2020

Answer:6 2/4

Step-by-step explanation:

Answer Link
njclk07
njclk07 njclk07
  • 14-01-2020

Answer:

$7.00

Step-by-step explanation:

3 1/2=$3.50

y=yards

$3.50x2y=7y

For every yard, $3.50 dollars are added.

$3.50+$3.50=$7.00

Answer Link

Otras preguntas

please help asap............
How were the experiences of African Americans different during this period than those of white Americans?
When looking at classification information, you see two organisms belong to the same order. This means they must also belong to the same what ?
In the diagram, parallel lines l and m are cut by transversal t. What is the value of x? A.57 B.31 C.18 D.29
Im happy today what about you
Use substitution to solve the system of equations. How many solutions are there? 1/2x - 1/3y=5 x = 2/3 y + 10​
Which function is the inverse of g(x)=2*∛(x−3)+4
Read this excerpt from Patrick Henry’s speech “Give Me Liberty or Give Me Death.” What is the main idea of the text?
*WILL MARK BRAINLIST* ASSIGNMENT: In spanish, write down three sentences to convey and three sentences to convey doubt, using the above phrases
who can help me with my science test today 2:00 pm (Central Time Zone) my teacher said theres only 9 questions so plss help​