yanisabelsanchez2023
yanisabelsanchez2023 yanisabelsanchez2023
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

Monique paid $5.50 for bags of popcorn and cups of juice. Popcorn costs $0.50 per bag; juice costs $0.75 a cup, and she bought exactly 9 items. How many of each did she buy ?

Respuesta :

rema54 rema54
  • 14-01-2020
4 juice boxes and 5 popcorn
Answer Link

Otras preguntas

4.1 cm the scale on the map is 1 cm=4.5 km. What is the actual distance
Which of the following is a necessary responsibility for you to maintain your IT career? A O Attending annual conferences BO Continuing education Programming Ja
A jet aircraft with mass of 658,055 kilograms is flying straight downward. At an instant the plane's engine is producing an downward thrust (force) of 1,484,732
A lamp in a typical electrical circuit can also be correctly described as
weekly wages at a certain factory are normally distributed with a mean of $400 and a standard deviation of 50. find the probability that a worker selected at ra
The original figure that is being reflected is called a(n) _____.
The intensity of light with wavelength λ traveling through a diffraction grating with N slits at an angle θ is given by I(θ) = N2 sin2(k)/k2, where k = (πNd sin
Shawn earned $220 at his summer job. Shawn put 60% of his money in savings. How much money did Shawn put into savings?
A penguin slides at a constant velocity of 3.57 m/s down an icy incline. The incline slopes above the horizontal at an angle of 9.85°. At the bottom of the incl
DeBerg Company has the following sales projections for its second and third quarters: April $100,000 May $120,000 June $140,000 July $160,000 August $1