phaniiz602 phaniiz602
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

Julia pays $4.56 to ship a package that weighs 9.5 ounces. What is the cost to ship 1 once?

Respuesta :

Favouredlyf Favouredlyf
  • 14-01-2020

Answer:The cost to ship one ounce is $0.48 per ounce

Step-by-step explanation:

The total weight of the package that Julia shipped is 9.5 ounces. Julia pays $4.56 to ship a package that weighs 9.5 ounces. The cost to ship one ounce would be

4.56/9.5 = $0.48 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

The first scientist to be credited for postulating that earth circled the sun was
The following image is an example of a colossal head from the Olmec civilization -true -false
which is both a real number and an integer The square root of 7 0.15 -15 1/3
Me van a traer un videojuego. . le estoy mostrando las cartas. . les dimos un juego de mesa. . nos va a servir una sopa deliciosa. . ¿te vendieron las entradas?
What capacity, if any, does a minor have when entering a contract?
What is personification?
Did the Roman Empire actually have the color red on all of its legionary soldiers, or is that just a myth?
Statistics about how slaves were treated
help will mark brainliest Jim Shu has the following work shown on their paper. The directions read “Simplify each radical.” Unfortunately, they have not simplif
pleaseeee help meeeeeee