goldenglovemittzie goldenglovemittzie
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

Zachary bought 8 hot dogs at the fair. He paid a total cost of $12.00 for the food. Find the unit cost of one hot dog.

Respuesta :

Alytucker84
Alytucker84 Alytucker84
  • 14-01-2020

Answer:.66

Step-by-step explanation:

You divide 8 and 12

Answer Link
yaqona756 yaqona756
  • 14-01-2020

Answer:

1.50$

Step-by-step explanation:

you must divide the total amount of money by the amount of hotdogs bought

Answer Link

Otras preguntas

Norman bought 5/6 pounds of cookies. He ate 3/5 cookies. What was the weight of the cookies he ate
Which of these is a power that is the responsibility of only the national government? A) foreign policy B) Taxation of citizens C) promoting public health D)
Plzzzz help !!!! 15 points
An author or publications credentials should be evaluated because they indicate the sources?
HALP ASAP!! I NEED TO PASS
3x + x + x + x − 3 − 2 = 7 + x + x In the equation above, what is the value of x? A) −5 7 B) 1 C) 12 7 D) 3
A cube is shown. What is the surface area of the cube?
Which explanation provides the best real-world senario of the graph​
what is the value of X?
x squared plus 10 x not ycjvkvinocj