shelbyhope1016
shelbyhope1016 shelbyhope1016
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

You spend $4.50 to buy 6 cans of soda.
How do you create a unit rate to find the cost per can?

Respuesta :

ryeroo ryeroo
  • 14-01-2020

Answer:

Unit rate= .75 cents per can

Step-by-step explanation:

Divide the $4.50 by 6 to get .75.

So each can costs .75 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Write the augmented matrix for the given system. x + 3y + 5z = -3 -5y + 3z = -8 -8z = -6
Describe how switching the desk lamp on and off shows that light waves transfer energy
James has three normal six-sided dice. he rolls all three of the dice at the same time and records the three numbers that land face up. what is the probability
you invest 4,000 in an account at 6.5% per year simple interest how much will you have in the account at the account at the beginning of the 9th year round your
a black mouse mates with a brown mouse, why are no brown offspring produced
Who is the narrator of “The Yellow Wallpaper”? a)an unnamed character b)a confined woman’s husband c)the housekeeper d)a doctor who treats mental illness
help please im loss
If two dice are rolled one time, find the probability of getting an even number on both dice
"if a fair coin is flipped and a standard 6 sided die is rolled, what is the" likelihood of getting 'heads' on the coin and a '5' on the die?
Which is not a symbolic color associated with Kenya’s flag?