shelbyhope1016
shelbyhope1016 shelbyhope1016
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

You spend $4.50 to buy 6 cans of soda.
How do you create a unit rate to find the cost per can?

Respuesta :

skyven123
skyven123 skyven123
  • 14-01-2020
ANSWER- 0.75
Explanation- In order to make a unit rate you basically just divided. Like in this problem you divide 4.50 by 6 to figure out how much one can cost.
Answer Link

Otras preguntas

The race track looks very wet because it has been in the rain for many hours. Whats the subject and the predicate pls and thank u​
hi! please help i will give u brainliest, have a nice day ily <3 Empareja el mapa con el país señalado correcto. Match the map with the correct selected coun
Which part of the eye is used to see things in high detail?
Explain how the product of 3 and 65 could be used to find 0.03 x 0.65
Evaluate the extent to which networks of exchange impacted religious activities in the period 1200 to 1450 CE
true or false People used the Tigris and Euphrates for drinking, cleaning, crops and transportation.
Why do all measurements have a degree of uncertainty?
Domain and Range: determine the domain and Range for each graphSo Did I get the correct answer? ​
12. What is the name for having all one color of flower, but different flowers? A. Tension B. Variation C. Contrast D. Unity
Hey can anyone pls answer dis rq!