cooperwilson223
cooperwilson223 cooperwilson223
  • 15-01-2020
  • Mathematics
contestada

One loaf of bread costs 3.09 for 32 ounces, and another costs 1.40 for 24 ounces. Which is the better buy?​

Respuesta :

AMIM14
AMIM14 AMIM14
  • 30-09-2020

Answer:

The best to buy is Second one as you will get more profit from that

Answer Link
m22027104
m22027104 m22027104
  • 30-09-2020

Answer:

the one loaf of bread cost 3.09 for 32 ounces

Step-by-step explanation:

32 divided by 3.09 equals 10.35

24 didided by 1.40 equals 17.14

Answer Link

Otras preguntas

Does the equator cross the northern or southern part South America? South America is located mostly in which two hemispheres?
60 is 10 times as much as what?60 is 1/10 of what?
3 tens equals how many ones
What number is ten thousand less than 842,719
One of the factors of g2 − 28g + 196 is a. g-7 b. g-14 c. g+14 d. g+7
Which of the following best describes the process of diffusion? Diffusion is the movement of molecules from an area of lower concentration to one of higher conc
appellate jurisdiction refers to
the difference of a number and 35 is 100
What is 1.3 in word form?
Some Americans blamed the Great Depression on: a.) Fascism b.) Socialism c.) Capitalism d.) Communism