maciekfinfand6860 maciekfinfand6860
  • 15-01-2020
  • Mathematics
contestada

Denny's fruit stall sells oranges for $2 per bag, and he sells pears for $5 per bag. By the end of the day, Denny had made $21. Put this in standard form.

Respuesta :

MeForPresident
MeForPresident MeForPresident
  • 15-01-2020
For this problem, we should assign variables to fruits in order.

x = oranges and y = pears

The cost of each fruit times the number of each fruit sold has to equal a grand total of $21

In standard form, this is written as: 2x + 5y = 21
Answer Link

Otras preguntas

Read this stanza from invictus by William Ernest Henley. out of the night that covers me, Black as the pit from pole to pole, I think whatever gods may be For m
What is the value of y if the line through the two given points is to have the indicated slope (4,y) and (2,6), M=-4?
Create a math problem that involves number 5 fractions PLA HELPPPP
The force of gravity is also known as
Daniel has 2 cookies, Maya has 2 Cookies. If Daniel and Maya put their cookies together how many will the have in all. Please help, I can't figure this one out.
Which of the following is a basic principle of bioethics?
local income tax defention
Question 14 On Mars, the element zircon has two isotopes, Zr156 and Zr160.84% of a sample is Zr156, which has an atomic mass of 156.8 amu, and 16% Zr160, which
explain how water required for making food reaches the leaves?​
Jack decides to apply a style to the vocabulary terms in his report. In the first section, he includes the vocabulary word "telescope.” The James Webb Telescope