christinachilds1985 christinachilds1985
  • 15-01-2020
  • Mathematics
contestada

a 12 pack of soda is roughly $2.50. What is the cost per can of soda?

Respuesta :

iwillanswer iwillanswer
  • 21-01-2020

The cost per can of soda is $ 0.2083

Solution:

Given that, a 12 pack of soda is roughly $ 2.50

To find: Cost per can of soda

Which means, we have to find the unit rate

We need to take the amount of money each pack costs and divide it by the number of cans to find the unit rate.

Cost of 12 pack soda = $ 2.50

Cost of 1 pack of soda = ?

The formula used is:

[tex]\text{ Cost of 1 pack of soda} = \frac{\text{ Cost of 12 pack of soda }}{12}[/tex]

[tex]\rightarrow \frac{2.50}{12} = 0.2083[/tex]

Thus cost per can of soda is $ 0.2083

Answer Link

Otras preguntas

could someone teach me how to program it? Thanks you
What country controlled the 13th Colonies * Spain France Portugal England
What is the area of the shaded region? A 13,928.142 B 20,378.126 C 15,378.126 D 16,682.522
If 2x-4(3-x)=18, then x=_____? Can someone please help me with this problem
helpI've been trying forever to answer this​
Anybody willing to answer this question
Which of these sentences is correctly written?
The high temperature one day was 30°F then the temperature drop 23° during the night does the expression 30+ -23 represent the temperature right now explain
Which list shows all the factors of 36? 1, 2, 3, 4, 6, 9, 12, 18, 36 1, 2, 3, 4, 8, 9, 12, 18, 36 2, 3, 4, 6, 9, 12, 18 2, 4, 6, 8, 9, 12, 18
Figure ABCD is dilated by a scale factor of 1/3. If point B is at (6,-3), where will point B’ be located