briannamairehudson16
briannamairehudson16 briannamairehudson16
  • 15-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive has raised $3,428 to buy tooth paste to place in care packages. Each tube costs $2. About how many tubes of toothpaste can she buy? Choose the best estimate

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 15-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

3428/2 = 1714 tubes ....this is the actual answer

my estimate would have been : 3400/2 = 1700

because I rounded 3428 to the nearest hundreds

Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 15-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

If 1 tooth paste cost $2

Having $3428 he can buy 3427/2 toothpaste

The number of toothpaste he can buy is = 3428/2 = 1716

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP RIGHT NOW, WILL CHOOSE BRAINLIEST!!! (This is the rest of the poem) Now, in the moonlight, he sits here and sings. A thrush is singing, then a thr
Nerves that send messages from the body to the brain are called ________, whereas nerves that carry messages from the brain to the body are called ________.
Undue influence cases often involve a relationship of trust and confidence between the contracting parties. a. True b. False
what was the wedding guests perspective on the golden apple
Pls help! Will give brainliest if I can!!!
Please answer the question down below!
HELP ASAP PLEAse!!! HOW DO YOU FIND THE LATERAL AREA OF THE TRIANGLE, (ALREADY GOT SURFACE AREA CORRECT), PLEASE ROUND IT TO THE NEAREST HUNDRETH
IM STUCK CAN SOMEBODY SOLVE EQUATION
Can someone help me with these I really don’t understand no matter what I try
what is the correct answer to this?