trinitysantiago08 trinitysantiago08
  • 15-01-2020
  • Mathematics
contestada

Caleb bought 6 packs of pencils for $12
How much will he pay for 9 packs of pencils?Use numbers and words to explain your answer.

Respuesta :

0mariam0 0mariam0
  • 15-01-2020

it would cost him $18

Step-by-step explanation:

let x represent the packs of pencils

6x=12

6x/6 =12/6

x=2

9x=9×2

=18

therefore 9 packs of pencils would cost him $18

Answer Link

Otras preguntas

Find the number if the square root of another number that is 6 greater than this number is equal to the number itself.
Which of the following does not illustrate an effective way of coping with a major frustration? A. Natalie wasn't getting ahead in her social service job a
You decide to give 1/8 of your car collection to Your little brother how much of your collection do you have left
Translate this sentence into an equation. The product of 9 and Rhonda’s age is 99. Use the variable r to represente Rhonda’s age.
. Fill in the blank with the correct form of the verb in the Passé Composé. Pay close attention to when you should use avoir or être and for irregular verbs. Yo
Find c. Round to the nearest tenth.
Tell about the problems and the growth of the oil industry in
Graph each absolute value function. State the domain, range, and y-intercept.
please help me with this question whoever answers correctly first gets brainliest plz hurry
what rate does a complex carbohydrate enter the blood stream?