anthonyfederico0131 anthonyfederico0131
  • 16-01-2020
  • Mathematics
contestada

Cherries cost $4/Ib. Grapes cost $1.50/In. You can spend no more than $6 on fruit, and you need at least 2 Ib in all. Create a graph showing the amount of each fruit you can buy.

Respuesta :

Apple1Carrot
Apple1Carrot Apple1Carrot
  • 16-01-2020

Answer:

You can buy 1 pair of cherries and 1 grapes with 0.50 cents left over

Step-by-step explanation:

cherries cost $4/lb and grapes cost $1.50/In and you only have $6 to spend so, 1.50+1.50=3

and that's to much so you take the $4 dollars and get 1 pair of cherries and have $2 dollars left. And the grapes cost $1.50 so you get 1 pair of grapes and have $0.50 left!

Answer Link

Otras preguntas

The Pizza Place surveyed a random 50 people in their community about their favorite pizza type. Of those surveyed, 27 said that mushroom was their favorite type
What is the vertex of the function y= 4|X|+1
sooo im really tired and my brain stopped working so can someone PLEASE HELP ME You return several shirts to a store. The receipt shows
What do you think about the coronavirus total cases in China 84 thousand? Is that an honest number?​
What kind of evidence is used by modern taxonomists to classify organisms based on evolutionary relationships?
What type of sensory cells cover the tongue? What are bundles of these cells called? (—--)cells cover the tongue and are responsible for sensing taste. Taste (—
Please answer this ASAP pls.
Explain how nazi ideology played a role in the holocaust
Which data set matches the line plot chores
Which sentence is written in the interrogative mood? A) Our dog ripped up our grandma's handsewn pillow to shreds. B) Tell me whether or not you'll be able to