100101
100101 100101
  • 16-01-2020
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME:

Gala Apples cost $6.00 for 8 lbs. How much for 1 pound?

Respuesta :

annalouise99 annalouise99
  • 14-04-2020

Answer:

$0.75

Step-by-step explanation:

6 divided by 8 = 0.75

0.75 times 8 = 6

Answer Link

Otras preguntas

He told me that he in Spain the previous year. has been working had been working has worked had been worked
Find the number of ways of arranging N people in a straight line, if two particular people must always be separated.​
through : (- 5, - 5); slope = 3/5
How is the frictional force produced? please answer my question in simple language..​
what is meant by the word 'anchorage' in biology?​
It took Emma 3/4 hour to rake the leaves. It took her 1/5 hour more to weed the garden than it took to rake the leaves. It took her 0.2 hour more to mow the law
Is paper a natural resource or capital good?
Mrs. Kaur brought identical gift for her 6 nieces and nephews. She spent a total of $94.20. what was the cost of each gift.​
HELP ME PLEASEEEE TAXI RATES A New York City taxi charges $2.50, plus $.40 for each fifth of a mile if it is not delayed by traffic. Write an expression for the
'गंध' शब्द में उपसर्ग एवं प्रत्यय जोड़कर चार शब्द बनाइए।​