mckenzieweems07 mckenzieweems07
  • 16-01-2020
  • Mathematics
contestada

Lauren knows that she can buy 10 oranges for $15. How much should she expect to pay for 2 oranges?

Respuesta :

sarasadler
sarasadler sarasadler
  • 16-01-2020
3 dollars hope this helped :)
Answer Link
meyersluc
meyersluc meyersluc
  • 16-01-2020
$15/10= $1.5 per orange. $1.5 + $1.5 = $3 for 2 oranges
Answer Link

Otras preguntas

Define the following terms:(a) () Endothermic reaction.(ii) Exothermic reaction(b) Give an example of each type of reaction in (a) in nature.© Endothermic reac
So the problem I got was "Ben is splitting 2 quarts of icecream with 9 members of the team. If the icecream is split evenly how many cups will each person get?"
1 + 1 in mathematics
Having trouble with this one. :(
i want a topic for a story which begins with "They felt as if they were standing on top of the world"​
4) How many grams of F2, gas occupy 4.9 L at STP?
Use row operations to solve the system x + y – z = -2 4x – y + z = 7 X – 3y + 2z =-5
who was the first president of nigeria ​
write a short formal letter to the red cross explaining the urgent need for funding and resources after a disaster in your local area.
Please help. I’ll mark you as brainliest if correct!!! The sentence that expresses the main idea is 1 2 3 4 5 6 7 8