Mackiep19 Mackiep19
  • 11-02-2020
  • Mathematics
contestada

The table shows the pricing for four different types of apples.


A $4 for 1.5 kg

B $5 for 2.0 kg

C $7 for 2.5 kg

D $8 for 3.5 kg


Which type costs the least per kilogram?

Respuesta :

kaileybstitch
kaileybstitch kaileybstitch
  • 11-02-2020
option a is $2.6 repeating, option b is $2.5, option c is$2.8, and option d is $2.28. therefore, option D would be the least
Answer Link
crazyriri514 crazyriri514
  • 02-02-2021

Answer:

2.28 D is it

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

If I get +16/20 on a test what percentage is that?
How do human diseases caused by bacteria and diseases caused by viruses react to antibiotics?
Sixty miles per hour is how many feet per second
Joseph has a coin and a number cube. The number cube is labeled 1 -6. He flips the coin once and rolls the number cube once. What is the probability that the co
what number is smaller than 19 but more than 4 factors
How to calculate 30% of 1500??
What is the value of this please help
During football game, Kevin gained five yards on the first play. Then he lost seven yards on the second play. How many yards does Kevin need on the next play to
Help me solve this And please explain
What are the next three numbers in this pattern? 6,000 6,003 6,009 6,018 6,030 6,045 ... .. ...