delshawn348
delshawn348 delshawn348
  • 12-02-2020
  • Mathematics
contestada

Evaluate functions !!!!!

Evaluate functions class=

Respuesta :

ntowry
ntowry ntowry
  • 17-02-2020

Answer:

g = 13

Step-by-step explanation:

Plug r = 4 into the equation

g = 25 - 12 = 13

Answer Link

Otras preguntas

A washer and a dryer cost 1021 combined. The washer costs 71 more than the dryer. What is the cost of the dryer?
Which of these people groups FIRST developed complex society in the region identified in the map? A) Aryans B) Sumerians Egyptians D Assyrians
mason plays a game by flipping two fair coins
help me please help help help
tengo derechoA. la insuperableB. la materialista
The SP Corporation makes 42,000 motors to be used in the production of its sewing machines. The average cost per motor at this level of activity is: Direct mate
Add a T-shirt stand on the boardwalk five of the last 10 shirt shirt sold we read what is the experimental probability that the next shirt so it will be read
Sofia is a helper for the kindergarten class and is in charge of picking a video for their end-of-year party to choose which type of movie they would like best,
describe the transformation of F (x) = log3 x represented by g (x) = 5 log3 x
The House on Mango Street- One of the three sisters tells Esperanza, "When you leave, you must remember to come back for the others. A circle, understand? You w