sondosn4994
sondosn4994 sondosn4994
  • 15-02-2020
  • Mathematics
contestada

Oranges cost $1.79 a pound. Miguel bought 3.6 pounds of oranges. How much did the oranges cost, to the nearest cent?

Respuesta :

Eduard22sly
Eduard22sly Eduard22sly
  • 15-02-2020

Answer: 644cents

Step-by-step explanation:

From the question, we were told that

1 pound = $1.79

Miguel bought 3.6 pounds of oranges. This will cost

$1.79 x 3.6 = $6.444

Recall:

$1 = 100cents.

Therefore, $6.444 = 6.444 x 100 = 644.4cents = 644cents. To the nearest cent

Answer Link

Otras preguntas

Could someone please help me with this Math problem, Thank you
A car is traveling at a rate of 54 kilometers per hour. what is the car's rate in kilometers per minute
Help plz!!!!!! i am failing
Which type of symptoms negatively affect the intellectual functioning of an individual with schizophrenia?
If y = 6x – 4, which of the following sets represents possible inputs and outputs of the function, represented as ordered pairs? A) {(0, –4), (1, 2), (3, 14)} B
please help with any of these questions.
Why did James Madison choose to order the amendments or major ideas of the Bill of Rights the way he did?
Rewrite the product as an exponent: 32a^5
which best describes the first 2 years of the American revolution
how does selling souls for sugar relates to conflict and compromise