br9517259
br9517259 br9517259
  • 11-03-2020
  • Mathematics
contestada

Multiply.

(x – 6)(4x + 3)


A.
4x2 – 24x – 18

B.
4x2 – 18

C.
4x2 – 21x – 18

D.
4x2 – 3x – 18

Multiply x 64x 3 A 4x2 24x 18 B 4x2 18 C 4x2 21x 18 D 4x2 3x 18 class=

Respuesta :

Wallind11
Wallind11 Wallind11
  • 11-03-2020

Step-by-step explanation:

(x-6)(4x+3)

=4x²+3x-24x-18

=4x²-21x-18

Option C

Answer Link
Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 11-03-2020

Answer:

C - 4x^2 - 21x - 18

Step-by-step explanation:

(x - 6)(4x + 3)

To solve this

Let's use (x - 6) to open the brackets

x ( 4x + 3) -6(4x + 3)

Lets open the brackets

x * 4x = 4x^2

x * 3 = 3x

-6 * 4x = -24x

-6 * +3 = -18

4x^2 + 3x -24x - 18

Solve those figures with the variable x ie +3x - 24x = -21x

= 4x^2 - 21x - 18

Answer Link

Otras preguntas

Six gallons of milk _______ still in the refrigerator. Question 4 options: is ^ my choice are
What temerature is 12 desgrees less then 2 desgrees celsius?
How do I work this out
How can you manipulate |(3-X)| to |(X-3)| ?
Who disguised herself as a man so she could fight with the army?
Look at the following function prototype. int myfunction(double); what is the data type of the function's return value?
My dad has 4 oak and maple boards from the lumber yard. Each oak board is 3 centimeters thick. Each maple board is 4 centimeters thick. When my dad stacks the b
What is the answer for 136.9 divided by .77 showing work?
If 3 3/4 lb. of candy cost $20.25, how much would 1 lb. of candy cost?
How many times does 25 go into 11?