marcusvazquez2222 marcusvazquez2222
  • 11-03-2020
  • Mathematics
contestada

Pig eats 2.3 pounds of grain, grain costs 6.25 per pound, how much will it costs to feed one pig for 80 days

Respuesta :

frankiedatt
frankiedatt frankiedatt
  • 06-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Each pig eats: [ 2.8 pounds of grain / day ]

Cost of grain: [ $7.25 / pound of grain ]

----------------------------------------

[ $7.25 / pound of grain ] x [ 2.8 pounds of grain / day ] = [ cost to feed 1 pig for 1 day ]

+7.25%2A2.8+=+20.3+

This is:

$20.30 / 1 pig / 1 day

+20.3%2A60+=+1218+

The cost is:

$1,218 / 1 pig / 60 days

Answer Link

Otras preguntas

Which statement is always true about a trapezoid?1.it has 2 congruent sides.2. It has 2 right angles3. It has no congruent angles4. It has exactly 2 parallel si
I Am A Number That Is Double The Product Of 2 And 7. One Of My Factors Is 7 What Is My Other factor
What is 7% tax on a $9.79 purchase
How do you multiply to find an equivalent fraction of. 3/10
A combined total of $46,000 is invested in two bonds that pay 4% and 9.5% simple interest. The annual interest is $3,490.00. How much is invested in each bo
What is 14 49ths in simplest form
How do you multiply to find an equivalent fraction of. 3/10
How many quarts are in 2 and 3/4 of a gallon
what is 33 1/2 of 24 and 37 1/2 of 80 and finally, what is 66 2/3 of 45
What does ayudando mean?