YasinAlbandoz YasinAlbandoz
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Find the cost per pound of a coffee mixture made from 6 lb of coffee that costs $9.70 per pound and 12 lb of coffee that costs $5.50 per pound.

Respuesta :

ronnymo ronnymo
  • 12-04-2020

Answer:

First one: about $1.62 per pound

Second One: about $0.46 per pound

Step-by-step explanation:

9.70/6=1.62

5.50/12=0.46

Answer Link

Otras preguntas

how are the circulatory and digestive systems related?
How many oz in 570mL
which industry most spurred economic growth and innovation? (1800's)
A Luxury of Furniture at a store sells couches for $4,000,Reclining Chairs for $2,040 and loveseats for $2,800. This Luxury line went on sale where the Price o
Joanna made a quilt using 72 squares. Of these squares 1/4 were green, 2/9 were blue, 4/9 were yellow, and 1/12 was white. She used the least number of squares
What type of balls sink and why?
which of the chains of amino acid corresponds to the nucleotide sequence AAUGGCUAC?
The local farmers market sells a 4 pound basket of apples for 5.60 each Apple weights about 4 oz what is the price per Apple?
Erosion occurs when natural forces alter a landscape. What does it mean to alter a landscape?
Discrimination is allowed in which of the following cases? A. not getting a job you are qualified for because you are overweight B. receiving a poor grade becau