Joeryn0103
Joeryn0103 Joeryn0103
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Bananas cost $0.75 per pound. Use an equation to determine the cost of 9 pounds.

$9.75
$16.50
$6.75
$7.50

Respuesta :

sgstudent123 sgstudent123
  • 12-04-2020

Answer:$6.75

Step-by-step explanation:

let x be the cost of 1 pound

x= $0.75

9x=$0.75×9

=$6.75

Answer Link
nktselepov
nktselepov nktselepov
  • 12-04-2020

[tex]0,75*9=x\\x=6,75[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Find the sum of the measures of the interior angles of a convex 30-gon.
Find the volume of the largest sphere that could be enclosed in a cube with a side length of 10 cm. Round to the nearest tenth.
Eight less than the quotient of a number and 3 is 5
'I am the largest 5-digit number you can make that has all odd digits. My ten thousands digit is thrice my ones digit. My thousands digit is two more than my hu
Complete the following item based on the given information. The volume of a box(V) varies directly with its length(l). Using k for the constant of proportionali
How do you compute the intercepts of a quadratic function?
At the dog park their are several dogs with their owners. Counting heads, there are 12, counting legs, there are 38. How many dogs and owners are there?
which quadratic function has its vertex at (-2,7) and opens down?
Which six Far Eastern countries are located mainly on islands?
how many 4 digit number combinations can be made out of the number 1486