damian696 damian696
  • 14-04-2020
  • Mathematics
contestada

Chris bought six pounds of apples for
$10.80. How much would 15 pounds of
apples cost at the same price per pound?
A. $10.80
B. $27.00
C. $21.60
D. $162.00

Respuesta :

emma23131
emma23131 emma23131
  • 14-04-2020

Answer:

B. $27.00

Step-by-step explanation:

1 pound of apple = $10.80/6

a pound of apple cost $1.8

15 pounds of apple is = 15*1.8

=$27

Answer Link
h22brown
h22brown h22brown
  • 14-04-2020
B. $27.00

Hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

Evaluate the expression: 6x + 5 - 3y, when y = 3 and x = -2
Using the activity series provided. Which reactants will form products? Na > Mg > Al > Mn > Zn > Cr > Fe > Cd > Co > Ni > Sn >
how many cookies will tony have if he bakes 5 more batches?
The schuman plan was proposed in the year .
Poor circulation can cause _____. leg sores cold feet tingling feet and legs all of the above.
Simplify 7n - 2n 3p 2p.
Expand the following using either the Binomial Theorem or Pascal’s Triangle. (x - 5)5
According to the Rational Root Theorem, which function has the same set of potential rational roots as the function g(x) = 3x5 – 2x4 + 9x3 – x2 + 12?
How long does a crocodile live for?
Analyze the foot of the following word. Use a dictionary if necessary. compassionate