LavishLavendar
LavishLavendar LavishLavendar
  • 14-04-2020
  • Mathematics
contestada

You buy 2.3 pounds of apples for
$1.43 per pound. How much do
you spend?​

Respuesta :

annalouise99 annalouise99
  • 14-04-2020

Answer:

$3.30 ($3.289)

Step-by-step explanation:

2.3 times 1.43 = 3.289 rounded to 3.30

Answer Link

Otras preguntas

Light travels _______ in a material with a higher index of refraction
what act by customs officers began a series of events that led to the Boston Massacre
Government agencies carefully monitor water quality and its effect on wetlands (Reference: Environmental Protection Agency Wetland Report EPA 832-R-93-005). Of
Madeline was completing the square and her work is shown below. Identify the line where she made her mistake.. . f(x) = 3x^2 + 6x − 7. Line 1: f(x) = 3(x + 2x)
to increase the magnification of an image with a magnifying glass, you can a. shorten the focal length of the lens. b. elongate the focal length of the lens. c.
Which of the binomials below is a factor of this trinomial ? x^2 - x - 20
If a ball is thrown in the air with a velocity 44 ft/s, its height in feet t seconds later is given by y = 44t − 16t2.. (a) Find the average velocity for the t
point p is (n, 3) point q is (n, -2) what is the distance
davidson family wants to expand its rectangular patio, which currently measures 15 ft by 12 ft. they want to extend the length and width the same amount to incr
Beyond-the-text questioning can connect the text to all of the following EXCEPT:. A.. oneself. B.. other texts. C.. the world. D.. the plot