BeniR27 BeniR27
  • 15-04-2020
  • Mathematics
contestada

if 5 pounds of apples cost 12.50 how much does each pound cost?

Respuesta :

ajaksmith0
ajaksmith0 ajaksmith0
  • 17-04-2020

Answer:

$2.5 or $2.50 each pound

Step-by-step explanation:

you're welcome

Answer Link

Otras preguntas

Masha biked 20km 20 minutes faster than Dasha biked 20km. Find the speed of each cyclist if one biked 2km/h faster than the other.
A triangle has side lengths of (6a-3b)(6a−3b) centimeters, (5a+5c)(5a+5c) centimeters, and (8c-b)(8c−b) centimeters. Which expression represents the perimeter,
PLEASE SOLVE! Also how do you properly solve them ( please include steps)
If something(1 litecoin) is $130 and I buy $90 of it how much of that coin do I own?
Every Congress-person's major responsibility is to the people they represent or their ________.
ActivityRylee shopped at a clothing store, where she spent $36.50 plus 8% tax. Then, she spent $25 to refuel her car at the gas station. Finally, she bought gro
Write one paragraph that describes all of the stages in the Cycle of Violence
According to the illustration, what is a power the Congress does NOT have over the President?Override VetoesRefuse TreatiesRefuse AppointmentsAppoint Judges
someone please translate this!
how many grams of NaCI per kilogram of water are present in a 2.7 molal aqueous solution​