joaminedv
joaminedv joaminedv
  • 11-05-2020
  • Mathematics
contestada

a dozen of donuts cost 8.76 dollars. Based on the cost of a dozen donuts, what is the price per donut.​

Respuesta :

DalerKarimov
DalerKarimov DalerKarimov
  • 11-05-2020

Answer:

0.73$

Step-by-step explanation:

There is 12 in a dozen and 8.76$ divided by 12 would equal 0.73$ for the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

if the x value is reapeted in a set of x values, is it a function? when finding a function do you loko at x values or y values?
and company has recently been hiring new employees today the company has 24% more employees than it did a year ago if they are currently have 40340 how many emp
what does product rule of exponents say
how to do 10 to 4 decrease
1) Which is a compound-complex sentence? A) The dog began to bark at the visitor, and the cat ran under the chair. B) The teacher had just started the math
How can your waste management system be energy efficient?
how do products of photosynthesis reach the other parts of the plant body
What were Patrick Henry's most famous words
Peace, discipline, freedom, and equality are all examples of
what is another way to write 300+20+5