debraknighton debraknighton
  • 12-05-2020
  • Mathematics
contestada

At a candy store you could get 2 giant lollipops for $4.48. How much would it cost to buy 7 lollipops?

Respuesta :

ley00
ley00 ley00
  • 12-05-2020

Answer:

15.68$

Step-by-step explanation:

You calculate the price of one lollipop:

4.48/2= 2.24

The multiply that by 7.

2.24*7= 15.68$

Answer Link

Otras preguntas

A seller of unimproved property located in a certificated service area of a utility service provider, must give written notice to a purchaser of which of the fo
i need help please with this problem
Solve the system by the addition method. 3x + 7y = -20 -3x + 6y = -6
What types of tools are used to carry out foreign policy?
If a rectangular garden is 45 ft. by 20 ft., how many feet of fence are needed to enclose it?
Which best describes the relationship between the line that passes through the points (9, –5) and (5, –2) and the line that passes through the points (–4, –2) a
Which of the following did NOT occur during the assembly in Athens? (Common lit)
Some historians argue that Reagan’s treatment of - changed the relationship between federal employees and their bosses because it led many employers to follow t
The horizontal beam is supported by member DE and a uniform distributed load is applied as shown. Determine the internal loading at the location marked by the r
What is the federal funds rate and who uses it?