sheltonyamir sheltonyamir
  • 13-05-2020
  • Mathematics
contestada

If Matthew brought 16 gallons of gas $40.60 how much did it cost per gallon

Respuesta :

gianna63110 gianna63110
  • 13-05-2020

Answer:

$2.54/gallon

Step-by-step explanation:

40.60/16

2.5375

round it to nearest hundredth

answer is: $2.54

Answer Link

Otras preguntas

please help me with this study guide for 15 points. you can fill it out or some thing.
How many sixths make 1/3
what is a linking verb
why are comets visible only when they are near the sun?
Enya is building a storage cupboard in the shape of a rectangular prism. The rectangular prism has a square base with side lengths of 2.5 feet and a height of 3
A group of volunteers in San Francisco began making a quilt in 1987 to honor their friends and family members who had died of _____. A. Ebola B. AIDS C. Cancer
What is the answer to X+4x=-2 and show your work
why are comets visible only when they are near the sun?
Which of the following would most likely be an entry in a sentence outline? A. Education can change a person's life. B. Education as a tool C. Education
The length is 12 cm more than its width . Find the area of the rectangle if it's perimeter is 100 cm