rachel80010 rachel80010
  • 15-05-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy: one gallon of orange juice for $2.72 or four quarts of
orange juice at $0.48 per quart?

Respuesta :

alanis07
alanis07 alanis07
  • 15-05-2020

0.48 per quart is better

Step-by-step explanation:

0.48x4=1.92 < 2.72

Answer Link

Otras preguntas

-1 mult. 3 write polynomial function
what happens to a glass of ice water when you leave it at room temperature for an hour? Does the heat travel to or from the ice? Explain
The deepest ocean trench is found near
If the scrapbooks are 9 cents each how many can I buy with $350.00
Mom bought me a new skateboard. Which word is the indirect object in this sentence?
Two teams battled for the city championship. The Tomcats and the Huskies were the teams. Which sentence combines the two sentences with an appositive phrase?
Gabriela has dinner at a cafe and the cost of her meal is \$45.00$45.00dollar sign, 45, point, 00. Because of the service, she wants to leave a 15\%15%15, perce
How do you simplify 4+4x=4x+7
1. Individuals can use different criteria to analyze artwork. What would be anexample of inappropriate criteria for analyzing this piece of art?   (99 points)ca
Read the excerpt from chapter 12 of The Awakening. [Roger] had soon joined her. [Edna] had never sent for him before. She had never asked for him. She had never