aliciacabrera240
aliciacabrera240 aliciacabrera240
  • 15-05-2020
  • Mathematics
contestada

Which size is the best buy?
Lemonade
Size. Price
12 ounces. $.89
18 ounces. $1.69
24 ounces. $2.09



pls help me​

Respuesta :

AndrewEspi
AndrewEspi AndrewEspi
  • 15-05-2020

Answer:

A) 12 ounces for $0.89

Explanation:

$0.89 ÷ 12 = $0.07

$1.69 ÷ 18 = $0.09

$2.09 ÷ 24 = 0.087

Now we know the different prices for each ounce, as you can see the 12 ounces is definitely the best buy.

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Did the Sumerians have an advanced economy relative to their time and place
Hey! if answered these questions by Wed you will be awarded 17 points! Look at the picture below! Thanks.
I'd be really thankful if someone could help me out with this question. "0.006, 0.06, 0.6, 6. What are the next two numbers in the pattern?"
Why did the Egyptians make mummies?
Which country lawyer from Ashtabula, Ohio, argued that criminals are not born, but are made by the unjust condition of human life? a. William Graham Sumner b.
how can I factor 2m^2 n^2 + 6mn^2 + 16n^2=
B is between A and C. AB=2x+1, BC=3x-4, and AC=62. Find the value of 'x', and determine if B is a bisector.
9 divided by one third
92.8% write the percent as a decimal?
how to factor by grouping to factor 4x^3+12^2-9x-27