nchillous2014 nchillous2014
  • 15-05-2020
  • Mathematics
contestada

If one gallon of milk costs 3.35, how much would 12 quarts of milk cost

Respuesta :

victoriaisthebest4
victoriaisthebest4 victoriaisthebest4
  • 15-05-2020

Answer:

10.05 for 12 quarts

Step-by-step explanation:

Answer Link
ar906274
ar906274 ar906274
  • 15-05-2020
The answers is 10.05 since there is 4 quarts in one gallon. 12 quarts equal 3 gallons, so you must multiply (3.35*3).
Answer Link

Otras preguntas

At the same 20% discount, the discount price of a hat is $15. What is the regular price?
What is the solution to 3 (X + 6 ) = 24?
HELP PLEASE (EASY) I THINK
Find the value of x ​
How have some African Americans used non-violent methods to end discrimination?
in what way was the green world hypothesis different from the widely accepted view of nature at the time
If the producers in a food web were removed, which of the following changes would most likely occur?
Sperm cells are an example of __________, which pass on genes
Write a division equation that shows 3 items being divided equally among 4 people. Express the answer as a fraction.
What is the solution to 3 (X + 6 ) = 24?