thequeen0706 thequeen0706
  • 11-06-2020
  • Mathematics
contestada

Mike wants to buy a 20 oz bottle of water for $4.00.
Mary isn't as thirsty and only wants an 8 ounce bottle of water for $1.75.

Mike says "its cheaper PER OUNCE to buy the 20 oz bottle of water." Mary disagrees.

Who is correct and why?

Respuesta :

wuwendy
wuwendy wuwendy
  • 11-06-2020

Answer: Mary is cheaper than mike

Step-by-step explanation:

Hopes this Helps

Answer Link

Otras preguntas

Can someone answer this please
Write a 75 to 150-word journal entry from Dr. Rush's point of view, composed on August 19. Describe your patient, your diagnosis, and your plan to combat the cu
Which expression can be used to find the product of 3, 5 and 7
Johnny is overwhelmed by the amount of work that goes into being a landlord and has too many requests for repairs from his tenants. He needs to choose one of th
Because of the way Saturn is tilted, the planet experiences four different seasons. If each of the four seasons lasts an equal amount of time, what is the appro
What is this equation?
Why did General Gage decide to have his troops march to Lexington?
What protein comes from combining wheat flour and water?.
solve the equation. ​
Find the value of x. Round to the nearest tenth.