contestada

"Kent Manufacturing produces a product that sells for $50.00. Fixed costs are $260,000 and variable costs are $24.00 per unit. Kent can buy a new production machine that will increase fixed costs by $11,400 per year, but will decrease variable costs by $3.50 per unit. Compute the revised break-even point in dollars with the purchase of the new machine"