mjholl59 mjholl59
  • 14-07-2020
  • Mathematics
contestada

A grocer wants to make a 10-pound mixture of peanuts and cashews that he can sell for $4.75 per pound. If peanuts cost $4.00 per pound and cashews cost $6.50 per pound, how many pounds of cashews should he use?

Respuesta :

eeltinkmonique eeltinkmonique
  • 23-07-2020

Answer:

3lbs

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A glacier moves about 12 inches every 36 hours. About how far does the glacier move in 1 week?
The radius of the earth’s orbit is 150,000,000,000 meters. What is this number in scientific notation?
What is the difference between a meteorite and a asteroid?
Which event marks the final stage in the collapse of the Songhai empire?A) revolts from deposed kingsB) civil wars among the priestsC) weakening from the slave
how is Samuel adams remembered
Can you use "ribosomal rna" in a sentence please help
help me wit these 3 questions plz. A cone has a base radius of 7 centimeters and a height of 21 centimeters.   What is the volume of the cone?         A.
Write the fraction as a mixed number in the simplest form. 62/7
if the area of a square is 18x13 and the area of a rectangle is 12x6 what is the perimeter and the area combined
What is 4,00 300 20 9 in standard form