ravenousphyco
ravenousphyco ravenousphyco
  • 14-07-2020
  • Mathematics
contestada

The same honey is sold in two different jars. Large jar (540g): £4.10 Small jar (360): £2.81 By considering the amount of honey per penny, workout which jar is the best value for money.

Respuesta :

nethujasrirankan
nethujasrirankan nethujasrirankan
  • 14-07-2020

Answer:

I would go with the smaller jar because the bigger jar is only less than 200 grams away from 360 but is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

Help!!!! please!!!!!
You would like to have ​$4000 in 3 years for a special vacation following graduation by making deposits at the end of every six months in an annuity that pays 4
Which of the following is an example of imagery?A: I want my money right now, right here, all right?B:Glittering white, the blanket of snow covered everything i
Translate nostros hamblos espanol
which countries are members of NAFTA?
Can someone please explain absolute value to me?
can someone help me explain it
Please help me. Please....
consider the perfect square trinomial identity:a^2+2ab+b^2=(a+b)^2
Earn 9+ points with this question:A circle is centered at O(0,0) and has a radius of sqrt(38). Where does the point K(6,1) lie?a) Inside the circleb) On the cir