brendisparks brendisparks
  • 15-07-2020
  • Mathematics
contestada

Apples were selling for $.26 a pound Jessica spent $3.77 on apples how many pounds of apples did Jessica buy

Respuesta :

CloutAnswers
CloutAnswers CloutAnswers
  • 15-07-2020

Answer:

14.5 pounds of apples.

Step-by-step explanation:

$3.77 ÷ $.26 = 14.5

Apples = 14.5 pounds

Hope this helps! :)

Answer Link

Otras preguntas

Which diagnostic test is the most preferred to detect liver cancer?
Which correctly identifies the location of the asteroid belt? Question 1 options: A B C D
Analyze the diagram below and complete the instructions that follow. A. 3/22 B. 3/7 C. 8/15 D.8/11
What is the solution to this system of equations? x+2y=4 2x-2y=5 a. (3, -5.5) b. (3, 0.5) c. no solution d. indefinitely many solutions
HELP! i'll give brianliest and lots of points, and if u will explain, explain it so a dumb person can understand, if u can't then just give me a straight answer
Graph the system of equations to find the solutions of x3 + 6x2 - 40x = 192. y = x3 + 6x2 - 40x y = 192
Read the following excerpt from "The Four Hundred Year Old Woman" by Bharati Mukherjee and answer the following question. The people I write about are culturall
A radical is a group of atoms that remains bonded together and behaves as a single atom in a chemical reaction. a. True b. False
The 8 rowers in a racing boat stroke so that all of the angles formed by their oars with the side of the boat stay equal. Explain why the oars on either side of
using the given points and line, determine the slope of the line. (-3,0) and (2,7)