pdiddy22 pdiddy22
  • 12-09-2016
  • Mathematics
contestada

12 pounds of apples cost 6 dollars how much is 3 pounds

Respuesta :

cassthatsme cassthatsme
  • 12-09-2016
3 pounds is $2.50 dollars
Answer Link
RubyX RubyX
  • 12-09-2016
Because 12 pounds of apples cost 6 dollars, each pound of apple are 50 cents. So, 50 centsx3 pounds is $1.50
Answer Link

Otras preguntas

What kind of crystals halite crystal (rock salt)? tetragonal orthorhomic monoclinic cubic
In "the lagoon" by joseph conrad, why were arsat and his brother separated while running from their pursuers?
The word cervical means pertaining to the
Solve the equation. (-12.3)(3)b = 7(-12.3)(3) Question 8 options: A. b = -7 B. b = 0 C. b = 17
What are the level surfaces of this coordinate system? in what types of curves do the level surfaces intersect pairwise?
Who gave a demonstration of modern computer systems showing a mouse and when?
You are given a sample of an unknown food. describe how you would test it for the presence of lipids
​chromatids that are attached at the centromere are called what kind of chromatids?
A cyclist travels downhill 125 feet Then she travels up a hill 50 feet
Hello, I just wanted to know what grade level Try Try again by Trish Howell is geared towards? Thanks