cdizzle1942 cdizzle1942
  • 14-09-2020
  • Mathematics
contestada

You have $3.55 and would like to buy some coffee. If a pound costs $8, how many ounces can you buy?

Respuesta :

majocgonzalez majocgonzalez
  • 18-09-2020

Answer:

7.1 ounces

Step-by-step explanation:

In order to find the answer, you have to consider that there are 16 ounces in a pound and with this information, you can use a rule of three to find the answer:

16 ounces→ $8

        x      ← $3.55

x=(3.55*16)/8=7.1 ounces

According to this, the answer is that if a pound cost $8, you can buy 7.1 ounces with $3.55.

Answer Link

Otras preguntas

Can anyone help?????
An original DNA strand has the following base sequence: ACGTAAGCT What base sequence would be produced through transcription? A. ACGUAAGCU B. UGCAUUCGA
what's your opinion about racism?
What important event directly followed the Battle of Antietam in the Civil War? A) the end of the Civil War B) the publication of the Emancipation Proclamation
I need to make a flowchart on breaking down glucose, can anyone help me?
The new york state index fossil valcouroceras is classified as a(1) coral (2) crinoid (3) eurypterid(4) nautiloid
The _____ skeleton consists of the skull, spine, ribs, and sternum. a. axialb. appendicular
how is energy conserved in:pushing a car uphill
A window washer earns $4 per window. Which equation represents the relationship between his total earnings and the number of windows he washes?
What is true about energy in an ordinary chemical reaction? Energy is created during the reaction. destroyed if there is an explosion. not created or destroy