emilysiegel4740 emilysiegel4740
  • 14-09-2020
  • Mathematics
contestada

Writing expressions- Cost in dollars per pound of grapes if p pounds cost $2.97

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 14-09-2020

Answer:

2.97p

Step-by-step explanation:

each pound of grape costs $2.97

p pounds are bought. Multiply:

2.97p is your answer, or 2.97 * p.

~

Answer Link

Otras preguntas

In the following exercises, multiply the binomials. Use any method. 256. (r + s)(3r + 2s)
Which was a result of the human genome project
Lauren has gone to the emergency department seventeen times this year with vague symptoms of pain, which started last spring. She has seen numerous specialists
PLEASE HELP I HAVE 45 min to SUBMIT WILL GIVE BRAINLY
The question is attached in the picture below. Pls help ASAP
There were three parts to Rita's race. She ran the first part, which was 4/9 of the total distance, in 20 minutes. She ran the second part, which was 2/5 of t
In an Italian class, 65 percent of the students were women. At the end of the class, 52 percent of the men and 44 percent of the women received a certificate. W
1. WHAT IF? Each value in the dot plot for Candidate A increases by 30 seconds. How does this affect the answers in Example 1? Explain. You do not need to have
Theory of uniform accelerated motion lab reports
Work out 0.8 million - 1.76 thousand