millydiaz34md millydiaz34md
  • 15-09-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose tortilla Chips cost 25.5 cents per ounce. What would a bag of chips cost if it contained 23oz?

Respuesta :

charmainelei charmainelei
  • 15-09-2020

Answer:

586.5 cents

Step-by-step explanation:

if one ounce costs 25.5 cents and the bag contains 23 oz, you multiple 25.5 by 23 to get 586.5

Answer Link

Otras preguntas

pLz helpGraph the linear equation. Find three points that solve the equation, then plot then on the graph. x -3y= -6​
What is the sine value of 2 pi over 3? negative 1 over 2 1 over 2 negative square root 3 over 2 square root 3 over 2
Which type of drugs kill pain by blocking impulses at specific receptor sites of the brain and spinal cord
what is the slope intercept equation of the line below
Two vectors A⃗ and B⃗ are at right angles to each other. The magnitude of A⃗ is 4.00. What should be the length of B⃗ so that the magnitude of their vector sum
An sample of water with a mass of 123.00 kg is heated from 25 C to 97 C. If the specific heat of water is 1 J-1 kg K-1 then how much energy is required?
Why is dehydration bad?
Read this excerpt from act 1, scene 1, of Richard III. What two purposes does this soliloquy serve in the opening scene
Garfield Corporation is considering building a new plant in Canada. It predicts sales at the new plant to be​ 50,000 units at​ $5.00/unit. Below is a listing of
Suppose we observe 300 boxes delivered incorrectly to the wrong addresses in a small city during a single day when a total of 100,000 boxes were delivered. What