Sbudah9367 Sbudah9367
  • 15-09-2020
  • Mathematics
contestada

To Solve the problem, you need to find 3*2.75.estimate the total cost of the grapes.

Respuesta :

anthougo
anthougo anthougo
  • 16-09-2020

Answer:

The total cost of the grapes, obtained by multiplying the quantity by the unit price = $8.25.

Step-by-step explanation:

It implies that 3 grapes were purchased and the cost of each is $2.75 per unit.

Therefore, the total cost of the grapes will be given by the following 3*2.75 or quantity multiplied by unit price,

which is equal to 8.25 after multiplication.  Then the dollar sign or any other currency sign is added to depict value in monetary terms.

Answer Link

Otras preguntas

Select the correct answer. Read this excerpt from The Story of My Life by Helen Keller. Based on the excerpt, what are Keller’s feelings about the learning diff
2/3 4/9 5/6 7/12 least to greatest
Sachin has leukemia and his doctor is thinking about giving him the chemotherapy drug purinethol, which is the best drug for this type of leukemia. TPMT is an e
How does the surface area-to-volume ratio limit cell size?
what is the value of x
Which sequence of transformations performed on shape I confirms the congruence of shape II and shape I? A. a reflection across the y-axis and then a translat
Non example of eukaryote cell
Johns grade on his math test was 94 his grade on the second test was 85 what is the percent change in his grade to the nearest percent
Simplify quantity 10 x squared minus 32 end quantity over 4
Solve the system of linear equations using multiplication. braceleftze 3x + 3y = 21 6x + 12y = 36