ashk1829 ashk1829
  • 15-09-2020
  • Mathematics
contestada

Barbie went to the store and bought 11 packages of chicken and 15 packages of beef. If the beef cost $4.59 per package and the chicken cost $ 1.98 per package. What was the cost for all of the meat

Respuesta :

ffernandez337 ffernandez337
  • 15-09-2020

Answer:

$90.63

Step-by-step explanation:

11 x 1.98 = 21.78

15 x 4.59= 68.85

68.85 + 21.78 = $90.63

Answer Link

Otras preguntas

Why did kerma become an important center of trade
If there is 20 students and 20 chairs how many way for a student to sit
What is wrong with the idea of being "developmentally ready" for topics in math?
Which statement best explains why less energy is available to organisms as a food chain gets longer?
carbon dioxide rich blood is carried in blood vessels called
Solve 5x+c = k for x
Stacy's mom baking treats fro stacy's birthday party, she has 9 eggs to use for this purpose. A batch of cookies requires one egg and a batch of brownies requi
Identify the sentence error by selecting the correct term: case, agreement , or reference . If the team practices with the new players, they will improve.
how do you convert this
At the constitutional convention, the delegates devoted most of their time to debating and finding a solution to the issue of