Answer:
$9/ per pound of shrimp
Step-by-step explanation:
Answer: $9 per pound
The unit rate is the amount of money per pound of shrimp.
Divide the money by the number shrimp to find the unit rate.
36 / 4 = 9
The unit rate is $9 per pound.