alyajr28 alyajr28
  • 11-10-2020
  • Mathematics
contestada

You spend $40 on $5 pounds of concrete.what is the unit rate in dollars per pound

Respuesta :

katrinalwhite
katrinalwhite katrinalwhite
  • 11-10-2020

Answer:

$8/pound

Step-by-step explanation:

$40 ÷ 5 lbs = 8$ per pound

Answer Link
namanjain14052006 namanjain14052006
  • 11-10-2020
$8 pounds

Step by step explanation =
40 divided by 5 = 8
Answer Link

Otras preguntas

What structure is common to all five kingdoms of living organisms?A. DNAB. NucleusC. Cell WallD. MitochondriaI know it is not C-Cell Wall.
DO you know a animal with the name that starts with the letter n?
what is the product of -3x^2y and (5xy^2+xy)?
What comes after a decagon?
What are 2 ways that being near rivers helped civilizations to survive?
why did jefferson's beliefs worry Federalists?
Can someone tell me the menstrual cycle :)
can be lined with moist filter paper to catch insoluble solids a. calorimeter b. Geiger counter c. Burette d. Funnel e. Bunsen burner
what is the product of -3x^2y and (5xy^2+xy)?
State the law of universal gravitation, and use examples to explain how changes in mass and changes in distance affect gravitational force.