ebonylopez84 ebonylopez84
  • 12-10-2020
  • Mathematics
contestada

4pounds of tomatoes for 6 dollars what was the cost per pound of tomatoes

Respuesta :

tdawg1594
tdawg1594 tdawg1594
  • 12-10-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

Answer Link
nettie68
nettie68 nettie68
  • 12-10-2020

Answer:

x = $1.50; The cost per pound of tomatoes is $1.50

Step-by-step explanation:

We can the cross method.

4 pounds = $6

1 pound   = x

4x = 6*1

4x=6

4x/4 = 6/4

x= 1 1/2 or $1.50

x = $1.50

The cost per pound of tomatoes is $1.50

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

The Sunday newspaper costs $1.80 per issue delivered and the Saturday and weekday papers costs 30 cents per issue delivered. How many complete weeks can be purc
Please select the word from the list that best fits the definition the time it takes for half of the atoms in an isotope to decay
Where is Katowice city? Thanks for your reply!
What must you learn before you can calculate your target heart rate for exercise?
Which process results in the formation of new atoms in elements? A. Fission B. Fusion C. Both D. Neither
what are the possible units for a spring constant
Find the midpoint of the segment with the given endpoints. M(–2, 1) and N(–3, 2)
what is the best way to finish odyssyware as quick as possible
action will reduce the risk of injury on an ATV?
A friend of yours calls to say that his car would not start this morning. he asks for your help. you say that you think the battery must be dead. if so, then ju