hollyjean88 hollyjean88
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

$4.92 for a dozen apples is a rate of $0.__ per apple.

Respuesta :

MusicGamer101
MusicGamer101 MusicGamer101
  • 13-10-2020

Answer:

$0.41 per apple.

Step-by-step explanation:

A dozen apples stand for 12. If we want to find the rate, we must divide.

$4.92 ÷ 12 = 0.41.

The rate for a dozen apples that cost $4.92 is $0.41 per apple.

Answer Link
mblomstrom2007
mblomstrom2007 mblomstrom2007
  • 13-10-2020

Answer:

$0.41 per apple

Answer Link

Otras preguntas

A local pizza shop has a membership program for frequent buyers. The membership costs $5 per month and members get a discounted price of $1.75 per slice of pizz
ILL GIVE BRAINLIEST!!!
how many ingredients are acidic or basic in this image of (MISWAK TOOTHPASTE -TUBE)
29. Using the Free-body diagram to the right, find the frictional force. a. 34 N c. 10 N b. 16 N d. 22 N Ffrict"- From-12N Fapp - 16 N Frav-12 N a=5m/s/s, right
instructions: explain the different types of racism that happens tying back to Enviromental racism and how it affects people of color. use references
8 cows can graze a field in 28 days. how long would 14 cows take to graze the same field?​
1. A particle moves along a straight line. The graph of the particle’s position x(t) at time t is shown below over the interval [0, 10]. The function has horizo
3. Use the graph of f(x) below to answer the following questions. Approximate answers are okay. ​
What type of plant cell is shown by number 3
An isosceles triangle has perimeter 50cm and each of the equal sides is 15 cm. find the area of triangle