ellafgillette ellafgillette
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

At the supermarket you can fill your own honey bear container. A customer buys 12 oz of honey for $5.40. i need help.

Respuesta :

Z1gZag
Z1gZag Z1gZag
  • 13-10-2020

Answer:

Ok, So what I would do first if I were you Is probably divide $5.40 by 12. So that would equal $0.45. So that mean it costs $0.45 per oz.

Step-by-step explanation:

How this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Use the ray tool to graph the function. f(x)=−|x+2|+1
Which is an effect of Manifest Destiny? The US stopped expanding westward. Indigenous cultures were overturned. Settlers wanted to learn farming techniques from
what is the probability of getting a number less than 5 and a head when rolling a die and tossing, help someone quickly
A 18 kg box slides from rest down a ramp inclined at 25° to the horizontal onto a spring with a spring constant 740 N/m as shown in the diagram. The spring is c
find the area of a triangle whose sides are 5 m, 6 m and 9m,( use root 2 =-1.41 m)​
A long uniform board weighs 52.8 N (10.6 lbs) rests on a support at its mid point. Two children weighing 206.0 N (41.2 lbs) and 272.0 N (54.4 lbs) stand on the
What type of error is in the sentence A young girl was seated behind Andrew, she did not kick the seat once during the entire flight
Elizabeth company has 10,000 units of their new product in warehouse. They sold 10,000 in pre-order that will need to be shipped immediately. They are producing
General motors got in trouble with one of its suppliers of trim because
Solve the following proportion by cross multiplying: ( x - 3 ) / 4 = ( 2x + 2 ) / 6