marelyc91 marelyc91
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 4 bags of bananas for $29.88. How much would it cost if u were to buy 6 bags?

Respuesta :

jimbobtoe jimbobtoe
  • 13-10-2020

Answer:

44.82

Step-by-step explanation:

29.88 divided by 4 is 7.47 times 6 is 44.82

Answer Link
mohammadkilani966
mohammadkilani966 mohammadkilani966
  • 13-10-2020

Answer:

44.82$

Step-by-step explanation:

4:29.88

6:x

4x=179.28

x=44.82$

Answer Link

Otras preguntas

A student found the slope of a line that passes through the points (1, 14) and (3, 4) to be 5. What mistake did she make?
Which describes the training required to be a clinical psychologist? A. A medical degree in psychiatry and at least two years of pharmaceutical training. B. A
Who sang "livin la vida loca"?
Pathogens are a. factors that may eliminate stress. b. stressors. c. disease-causing organisms. d. diseases that predispose people to stress.
The fire triangle is a common term that explains how fires keep burning and can also point out how to extinguish them. (points : 1) true false
1. What does a carved head reveal about the Olmec civilization? 2. What does a rubber ball reveal about the Olmec civilization 3. Describe the Maya system of wr
help this is the question not the other one
what is the parody in shakespeare’s sonnet 130? he is making fun of an unattractive woman. he is making fun of the conventions of the blazon. he is using iambic
hi there can anyone help me with this question please
PLEASE HELP!!!! An individual was exposed to a contagious disease but did not become infected. The agent was unable to enter the body and grow because it was st