makaylabower864
makaylabower864 makaylabower864
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store charges $0.75 per donut. Which equation can be used to find c, the total cost, in dollars, to buy d donuts?

Respuesta :

Dbreakarm
Dbreakarm Dbreakarm
  • 13-10-2020

Answer:

It should always be addition or multiplication.

Step-by-step explanation:

Common sense, plus you didn't give us any options.

Answer Link

Otras preguntas

Laura jumped 2.3m in the high jump. Lucy jumped 20% lower. How much was Laura's jump?
Scientists estimate that there may be up to ____________ species alive today. a. 30 billion b. 30 million c. 1.9 million d. 1.9 billion
what is the cosine of 300 degrees?
Graph the line for this problem:    y=3x+6
When environmental conditions are favorable, ________ is generally more beneficial for a fungal species. a. asexual reproduction b. sexual reproduction c. moving
Compare Paris and Romeo from Romeo and JulietGiving out 44 points hurry
A bulldozer does 30,000 joules of work to push another boulder a distance of 20 meters. How much force is applied to push the boulder?
Why were Motte and Bailey castles replaced by stone castles?
A loan of $900 will be repaid in 36 installment payments of $30.22 each. What the finance charge for the loan?
List three pollutants the burning of fossil fuels adds to air. What are the sources of these three pollutants?