12nevaehscantlebury
12nevaehscantlebury 12nevaehscantlebury
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Clark purchased a box of pencils.
The purchase price was $1.80 for 12
pencils. How much did she pay for
each pencil?

Respuesta :

harmonyanderson1 harmonyanderson1
  • 14-10-2020

Answer:

0.15 cents

Step-by-step explanation:

1.80 (price) divided by 12 (amount) = 0.15 cents per pencil

Answer Link

Otras preguntas

Help me plz on this
The Mediterranean, marine west coast, and humid subtropical are types of __________ climates in Europe. A. polar B. extreme C. continental D. moderate
which of the following is an example of deduction
. How many atoms are in 2.70 moles of iron (Fe) atoms?
(please zoom / zoom out if needed to see question. (: ) (Worth 10 Points Each) PLEASE PLEASE PLEASE HELP!! Can someone please help me with a STEP BY STEP of thi
How many electrons are in the valence d orbitals in these transition-metal ions??
What is the second most prevalent gas in earth's atmosphere?
contention harmony disagreement pride
write 29/30 as a percent
How could a candidate for president win an the popular vote but lose the election?