nwhitis06
nwhitis06 nwhitis06
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

the price for rosemary is 49 cents for 6 ounces. what is the price in dollars per pound?

Respuesta :

mali4cubs mali4cubs
  • 14-10-2020
16 ounces= 1 pound
16x.49= $7.84
Answer Link

Otras preguntas

Builders Corporation (Builders) is a general contractor. Builders wished to bid on a construction project and solicited bids from a variety of subcontractors. F
you are going on vacation and leaving your dog in a kennel. kennel a charges $25 per day which includes a one-time grooming treatment. kennel b charges $20 per
Ateacher wants to figure out the amount of a solution that is needed for a litration experiment in a class lab. The dass has 15 students, and each experiment ne
Which of the following expressions is modeled on the number line?
A web graphic. Center circle is labeled Internet File Sharing. 3 circles connect to it, labeled How does file sharing work?, How do copyright laws affect file s
Last year you could get a hamburger, fries, and a cola at Francisco's Drive-In for $2.00. Since the price of a hamburger has increased 10%, the price of fries h
HELP The price of a necklace was increased by 10% to £121. What was the price before the increase?
I will mark you Brainliest if you could guess my dogs name. Hint: starts with a B and ends with a Y
given the diagram below, if e||f, m<=35°, m<2=95°, m<3=85°, and m<4= 155°, which statements are true? check all that apply​
When was the Declaration of Independence signed?